Job Board | TalentRover

Manager Financiar (Otopeni)
Romania / Bucuresti
JN -112020-39726
Adecco Romania recruteaza Manager Financiar pentru clientul sau, companie ce activeaza in sectorul  agribusiness.

Managerul financiar coordoneaza  echipa din departamentul propriu, formata din 2 contabili primari.

Responsabilitati:
• Intelegerea si construirea rapoartelor CF si P&L

• Management financiar contabil
• Controlling financiar contabil (a nu se confunda cu activitatea de control financiar intern sau audit)
• Gestionarea patrimoniului companiei conform legilor in vigoare
• Planificarea, organizarea si coordonarea activitătilor, proceselor si a membrilor echipei
• Organizarea strategică a departamentului si elaborare de proceduri specifice
• Managementul prin bugete
• Realizarea si implementarea sistemelor de monitorizare si control a activitatii companiei prin introducerea tablourilor de board (business analisys)
• Gestionarea situatiilor de criza in management financiar

Cerinte:
• Experiență minim 3 ani intr-o poziție de people management, supervizare contabilă si/sau coordonare departament financiar contabil, controlling
• Studii superioare economice
• Contabil autorizat, Expert contabil
• ACCA, MBA (constituie un avantaj)
• Expert in analiza financiara si de risc financiar
• Cunostinte aprofundate de legislație financiar- contabila
• Fluenta in vorbirea limbii engleze (necesara in gestionarea relatiei cu clientii externi ai companiei

• 2-3 ani experienta similara
• Limba engleza nivel avansat
• Experienta anterioara in operarea datelor in ERP si interpretarea rapoartelor