Job Board | TalentRover

Marketing Specialist
Romania / Bucuresti
JN -112020-38848
Adecco Professional & Executive Search Division cauta pentru clientul sau, o importanta companie din domeniul echipamentelor HVAC, un specialist marketing.

Responsabilitati:

  • Ofera suportul informational si de actiuni de marketing;
  • Participa la intocmirea bugetului pentru anul urmator prin analiza pietei din punct de vedere al cotelor de piata, pozitionarii si imaginii produselor/brandurilor;
  • Concepe, prezinta si formuleaza propuneri de strategie si tactici de marketing;
  • Elaboreaza si implementeaza cu ajutorul echipei planul de marketing stabilit in conformitate cu stategia generala de dezvoltare a firmei;
  • Negocieaza contractele cu furnizorii de materiale/servicii legate de activitatea de marketing si urmareste desfasurarea lor in termen si in conditii de satisfacere a cerintelor pietei/beneficiarilor;
  • Monitorizeaza piata din punct de vedere al pozitionarii concurentei si propune Departamentului de Vanzari solutii alternative (daca este cazul);
  • Realizeaza rapoartele periodice solicitate;
  • Realizeaza trimestrial analiza concurentiala;
  • Planifica si organizeaza in colaborare cu Departamentul de Vanzari intalniri cu distribuitorii, proiectantii sau vizite organizate la sediile furnizorilor;
  • Coordoneaza activitatea de tiparire a materialelor de marketing precum si de cea de colectare a datelor tehnice;
  • Raspunde de promovarea imaginii brandurilor comercializate de companie pe piata din Romania;
  • Asigura in cadrul departamentului implementarea si mentinerea Sistemului  Calitatii;

Cerinte:
  • Studii superioare tehnice sau economice
  • Cunoasterea limbii Engleze la un nivel avansat
  • Experienta: minimum 2 ani in domeniu

This vacancy is no longer accepting applications! Please contact us for more information!