Job Board | TalentRover

Contabil sef
Romania / Bihor
JN -112020-38844
ADECCO RU este in cautarea unui contabil sef pentru clientul sau – companie cu sediul in Bihor, specializata in materiale de constructii .
Candidatul ideal:
- Studii superioare de specialitate finalizate;
- Minim 5 ani experienta intr-o pozitie similara;
-Cunostinte de limba maghiara  la nivel mediu/avansat;
- Cunoștințe de lucru în sistemul ERP (MS Dynamics AX preferat) – reprezinta in avantaj;
-Educatie de consultanta fiscala – reprezinta un avantaj

Responsabilitati principale:
-Asigurarea și supravegherea  activităților de contabilitate la scară largă, asigurând conformitatea cu reglementările RO GAAP
-Efectuarea sarcinilor de încheiere lunară și reconcilierile luând în considerare așteptările companiei-mamă;
- Menținerea tuturor regulilor și politicilor contabile
- Participarea la buget și pregătirea prognozelor financiare
- Controlul si  gestionarea fluxurilor de numerar
- Pregătirea  rapoartelor anuale în conformitate cu actele contabile românești.
- Gestionarea auditurilor statutare și interne
-Pregătirea / gestionarea rapoartelor fiscale (inclusiv calcule, declarații fiscale, rezervări fiscale, plăți fiscale, reconcilieri, auto-revizuiri)
-Efectuarea și supravegherea activităților de raportare a managementului în timpul închiderii de sfârșit de lună
-Pregătirea documentației anuale TP și altor rapoarte suplimentare
-Gestionarea anchetelor și proiectelor de audit CIT, TVA și alte taxe
-Actualizarea continua a  cerințelor locale și ale grupului și acordarea acestora cu modificările legislative, precum și cu reglementările interne ale corporației
-Pregătirea rapoartelor periodice și ad-hoc către conducere