Job Board | TalentRover

Primary Accountant
Romania
JN -042019-20728

Adecco Human Resources Tg Mures is recruiting for one of its clients, a multinational company with nearly 100 years of flagship experience, a Primary Accountant.

The ideal candidate
University degree in economics, preferably in accounting;
Knowledge of economic and fiscal legislation, accounting principles and practices;
Previous work experience of primary accounting (min. 2 year in a similar position);
PC skills – MS Office package and other specific applications (good level);
English - advanced level

Competencies:
Attention to details and accuracy;
Planning, organizing and monitoring;
Ability to solve urgent matters and work under pressure;
Confidentiality;
Reliable, proactive approach to entrusted tasks;
Learning ability and long-term assimilation;
Friendly person, team player, able to communicate easily with staff at all levels;

Descrierea jobului

Process accounts payable invoices, accounts receivables and travel expenses;
Process internal accounting documents (corrections, reclassification etc.);
Issue invoices;
Control the booking of the documents processed in order to assure the accuracy;
Support the audit team;
Produce statement of accounts and collection reports;
Prepare specific reports and statements;
Assists in preparing budgets and forecasts;
Support the activities of the financial department;
Develops good client relationships.

Sunteţi în proces de înregistrare la Adecco Romania/Adecco Resurse Umane („Compania”), parte a Grupului Adecco, în calitate de candidat. În cursul înregistrării dvs, compania va colecta şi va folosi date despre dvs. pentru a face disponibile serviciile noastre şi pentru a ne păstra legătura cu dvs. Declaraţia noastră de Confidenţialitate a Datelor (https://www.adecco.ro/declaratia-de-confidentialitate-datelor-despre-candidati/) explică modalitatea în care noi colectăm şi folosim datele despre dvs. şi drepturile pe care le aveţi. În cazul în care dvs. alegeţi să ne oferiţi aşa-numitele ‚date sensibile’ (acestea sunt date care beneficiază de protecţie specială conform legislatiei privind datele cu caracter personal. Sunt date despre originea dvs. rasială sau etnică, despre opiniile dvs. politice, religioase sau despre convingerile filozofice, despre apartenenţa la sindicate, despre starea de sănătate sau detalii biometrice, despre viaţa sexuală şi detalii despre oricare condamnări penale sau similare la care puteţi fi supus) în alt caz decât atunci când noi solicităm acest lucru, dacă ne oferiţi aceste informaţii, sunteţi de acord ca noi să le putem folosi în modul precizat în Declaraţia de Confidenţialitate a Datelor despre Candidati (https://www.adecco.ro/declaratia-de-confidentialitate-datelor-despre-candidati/)